Nějaké ty recenze na povídky

13. března 2018 v 14:14 | Zdíša |  Fanfiction

Vítám vás u tohoto článku,
ano je to článek a ne příběh.
Protože jsem celkem vášnivý knihomol a to se týká i fanfikcí, rozhodl jsem se napsat nějaké ty recenze na fanfikce, mnohým by to mohlo ušetřit hledání všude možně po wattpadu nebo po celém internetu. Dle mne to nebudou zas tak neznámé věci, ale jistě se najde i něco, co si svou slávu teprve buduje :)
Nezapomeňte mi sdělit, své názory v KOMENTÁŘÍCH a ANKETĚ na blogu, klidne můžete přidat i tipy na fanfiction, která bych tu mohl rozebrat a upozornit na ně :)

Zdíša

Osvobození Harryho Pottera

Překlad z angličtiny (jako většina dobrých příběhů), nedoporučil bych to číst někomu, kdo nedává dlouhé až středně dlouhé odstavce, někoho to může poměrně dost nudit.
Příběh je ale originální, i když Severuse Snapea, jaký je v této povídce už jsem několikrát potkal. Takže pokud máte rádi sadistického sklepního netopýra, tak to pro vás také není.
Harry tu rozhodně nepůsobí jako arogantní spratek, ale není nějak strašně uťápnutý, dost mi připomíná originálního Harryho od Joanne.
Vlkodlaci tu jsou také upravení v tom, že to vlastně nejsou takoví chudáčci, což rozhodne ničemu neubližuje.
Nedoporučuji číst těm, kteří mají problém s homosexuálními páry, je jim pod 15 let (autorka udává doporučenou dostupnost od 16, já myslím, že je to poměrně zbytečné, stejně, kdo to bude respektovat z těch mladších..?) a vadí jim knižní násilí a sebepožkozování.
https://archiv.hpkizi.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1701

Rodinné vazby

Příběh, který se hodně vymiká originálu, ale pořád Harry je tu Chlapec-který-přežil, ale není sirotek a jedináček. Je to fajn v tom, že Potter tu nemá sestru, ale bratra, přijde mi, že obliba psát o sestře Harryho Pottera je příliš vysoká.
Je tu zase Severus Snape, tentokrát má ale celkem jinou osobnost, ale díky příběhu by to nemuselo nikomu vadit.
Přesto příběh, kdy James i Lily Potterovi jsou naživu (a není jim šestnáct nebo nějak podobně) se moc nepotká. (A není to blbost.)
A také jde o překlad z angličtiny, tentokrát je ale povídka nedokončená. (Ale kapitol je skutečně dost)
Obávám se, že omezení nikde psané není, ale stejně já bych dal tak 12+, ne kvůli néjakým scénám, ale mladší lidé by nemuseli leccos pochopit. (Velmi zbytečné dávat 15+)
https://vikyfanfiction.webnode.cz/news/a1-proroctvi/
https://www.wattpad.com/story/106353426-rodinné-vazby-cz-překlad-hp-fanfiction


Závidíš, Potterová?

Nejde o překlad, je to psáno česky a dívkou, to zdůrazňuji proto, že je to dost poznat. Ani ne na začátku, ale spíše po tom, co je hlavní postava cca ve 3. - 5. ročníku, tam už to je hodně poznat a to klasicky v příběhu. (Ne v komentářích a tak)
Na příběh o sestře Harryho Pottera je to dosti originální, nemá nějaké speciální schopnosti a žije v mudlovském světě, není to ani jeho dvojče a nějaký super úžasný sourozenecký vztah mít taky nebudou.
Postavy, které se objevují často jsou výtvory autorky, ale některé originály se také objevují, například dvojčata Weasleyovi nebo Diggory.
Povídka se od originálního příběhu dějem moc neodchyluje, žádné dramatické změny jako zrušení Siriovy nebo Brumbálovy smrti.
Nedoporučuji číst lidem, kterým vadí "holčičí řeči," či jak bych to nazval, nebo můžete prostě pár kapitol přeskočit. Narozdíl od jiných příběhů by tento nemusel vadit homofobním lidem, či těm, kterým vadí výrazné zásahy na dění.
Přístupnost bych asi vůbec nepsal, o nic tam nejde. (Dokončený stav)
https://www.wattpad.com/story/43847070-závid%C3%ADš-potterová-fred-weasley-harry-potter


A. N. Snape

Opět česká povídka, fantazie autorovi vůbec nechybí, ale zároveň to dává smysl a celkem to na sebe navazuje.
Hlavní postava je A. N. Snape o kterém vám nic kvůli spoilerům neřeknu, ale také se tam dost objevuje Draco Malfoy a také hodně vymyšlených postav.
Je tu velmi zajímavě zahrnut Voldemort a popsaná jeho lidská stránka. Takže i celkem vyvětleno to jeho zlo.
Tato povídka navazuje na nějakou předchozí, ale jak autorka sama napsala, není nutno je číst. Já jsem je nečetl, protože to není nutné, ale určitě by bylo zajímavé si je přečíst před touto povídkou.
Nedoporučil bych tuto povídku těm, kteří o S. Snapeovi nechtějí ani slyšet a vadí jim velké zásahy do díla Joanne. Lidé s problémy s LGBTQ+ by nemuseli při čtení trpět.
Přístupnost snad daná ani není, ale těch 12+ bych dal už jen z důvodu, že to chce u čtení (trochu) přemýšlet.
Povídka je nedokončená, ale celkem aktivně psaná. (PředC házející příběh, na který se navazuje se jmenuje Dva břehy)
https://www.wattpad.com/story/35859643-a-n-snape
https://www.wattpad.com/story/90968623-dva-břehy
https://www.wattpad.com/story/72885352-větš%C3%AD-zlo


Kate

Tento příběh je trochu složitější, jde o typ Marie Sue, ale myslím, že zrovna tady to ničemu nevadí.
Hlavní postava je z dětského domova v mudlovském světě a ve snech vidí Harryho Pottera, o kterém samozdřejmě neví, kdo je. Protože je to Marie Sue tak má nějaké ty superschopnosti, ale nikdo není dokonalý ani nemá dokonalý život, takže se moc nebojte.
Bude tam dost Harry Potter a vůbec golden trio se vás bude držet jako klíště.
Odbočování od děje je, ale není invazivní, takže Sirius si z Azkabanu uteče, Turnaj tří kouzelníků se bude konat v Bradavicích a tak podobně.
Nedoporučuji lidem, kterým vadí přílišné zvláštnosti, opět mohou být v klidu homofobové a přístupnost bych také nijak zvlášť neřešil. (Dokončené)
https://www.wattpad.com/story/24560483-kate

Tak, pět recenzí by na jeden příspěvek mohlo stačit, co na to říkáte? No, jen se pochlubte :D jsem sice metalista, ale nekoušu. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama